Jak obniżyć koszty w firmie transportowej poprzez rozliczanie sanitariatów

Wraz z dynamicznym rozwojem przepisów dotyczących transportu, przedsiębiorcy w branży transportowej muszą stale dostosowywać swoje strategie działania. Jednak nie zawsze zmiany przepisów oznaczają dodatkowe obciążenia finansowe. Przykładem korzystnej zmiany dla przewoźników jest wprowadzenie zwrotu kosztów sanitariatów.

Wraz z kolejnymi podwyżkami minimalnego wynagrodzenia za pracę, firmy transportowe muszą szukać sposobów na optymalizację kosztów. Jednym z skutecznych rozwiązań jest uwzględnienie zwrotu kosztów korzystania z sanitariatów w umowach z kierowcami. W tym artykule omówimy, jak można zastosować tę strategię, podając konkretne przykłady i odnosząc się do aktualnych przepisów prawa.

Podstawy Prawne

Zwrot kosztów sanitariatów dla kierowców w firmach transportowych został wprowadzony na podstawie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym z dnia 28 lipca 2023 roku. Zmiany w przepisach umożliwiają przewoźnikom zwrot uśrednionych kosztów poniesionych przez kierowców związanych z korzystaniem z urządzeń sanitarnych podczas wykonywania przewozów międzynarodowych.

Korzyści Z Uwzględnienia Zwrotu Kosztów Sanitariatów

Uwzględnienie zwrotu kosztów sanitariatów w umowach z kierowcami przynosi szereg korzyści dla firm transportowych:

Obniżenie kosztów wynagrodzenia : Warto zauważyć, że zwrot kosztów sanitariatów jest wolny od podatku i nie jest wliczany do składek ZUS, co dodatkowo zmniejsza obciążenia finansowe dla pracodawcy. Nowe przepisy pozwalają przewoźnikom na optymalizację kosztów wynagrodzenia kierowców poprzez obniżenie kwoty oskładkowania i opodatkowania.

Zwiększenie atrakcyjności oferty: Oferta pracy z uwzględnieniem zwrotu kosztów sanitariatów może być bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kierowców, co ułatwia rekrutację.

Zgodność z przepisami: Uwzględnienie zwrotu kosztów sanitariatów w umowach z kierowcami jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, co eliminuje ryzyko konfliktów prawnych.

Przykłady Wyliczeń

Aby oszacować kwotę zwrotu kosztów sanitariatów dla kierowców, należy uwzględnić średnie nieudokumentowane koszty poniesione za usługi sanitarne w poszczególnych krajach, gdzie kierowcy pełnili obowiązki służbowe. Następnie wartość ta zostanie uśredniona dla każdego kierowcy i pomnożona przez ilość dni kiedy kierowca przebywał za granicą. Zwrot takich kosztów nie podlega oskładkowaniu tylko, jeśli przychód pracownika jest wyższy od średniego wynagrodzenia które od stycznia 2024 roku wynosi 7824 zł.

Podsumowanie

Zwrot kosztów sanitariatów to skuteczna strategia pozwalająca firmom transportowym obniżyć koszty wynagrodzenia kierowców. Dzięki zastosowaniu tej metody, firmy mogą osiągnąć oszczędności finansowe, zwiększyć atrakcyjność oferty pracy i zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Warto więc rozważyć uwzględnienie zwrotu kosztów sanitariatów w umowach z kierowcami jako część strategii optymalizacji kosztów w firmie transportowej.

Zapraszamy do Konsultacji z Transticą

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w rozliczaniu kierowców delegowanych oraz optymalizacji kosztów w swojej firmie transportowej? Skorzystaj z konsultacji z Transticą! Nasz zespół ekspertów służy wsparciem i doradztwem w zakresie prawa transportowego oraz efektywnego zarządzania firmą. Zaufaj profesjonalistom i skontaktuj się z nami już dziś!