Jak Przygotować Kierowców do Kontroli ITD na Drodze?

Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) na drodze są nieodłącznym elementem pracy kierowców oraz firm transportowych. Dlatego ważne jest, aby kierowcy byli odpowiednio przygotowani do takich sytuacji, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz zapewnić profesjonalne i bezproblemowe przejście kontroli. W tej publikacji omówimy dlaczego szkolenia dla kierowców z zakresu postępowania podczas kontroli ITD są niezbędne oraz jakie są podstawy prawne tego typu działań.

Dlaczego Kierowcy Powinni Być Szkoleni w Zakresie Kontroli ITD?

Kontrole ITD na drodze mogą dostarczyć inspektorom dużo informacji zarówno o kierowcy, jak i o firmie transportowej. Kierowcy często popełniają błędy, które prowadzą do dogłębnej analizy ich czasu pracy oraz dokumentacji, jaką posiadają. Dlatego ważne jest, aby kierowcy byli przygotowani do takich sytuacji i wiedzieli, jak się zachować podczas kontroli.

Dekalog Postępowania dla Kierowców podczas Kontroli ITD

  • Przygotowanie Dokumentacji: Kierowcy powinni mieć przygotowaną kompletną dokumentację zgodną z wymogami prawnymi.
  • Współpraca z Inspektorami: Kierowcy powinni współpracować z inspektorami ITD, udzielając odpowiedzi na ich pytania. I tylko na nie.
  • Bezpośredni Kontakt z Przełożonym: W razie wątpliwości kierowcy powinni mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z przełożonym w firmie. Jeśli firma ma podpisaną umowę stałego nadzoru prawnego z Kancelarią Transtica to kierowca w każdej chwili może zadzwonić na telefon alarmowy i zasięgnąć porady naszych specjalistów.
  • Wręczanie korzyści majątkowych: Zdarzają się przypadki, że kierowcy próbują przekupywać inspektorów ITD, co jest najgorszym zachowaniem, jakie można sobie wyobrazić. Inspektorzy ITD są nieprzekupni. Wszelkie próby przekupstwa narażają kierowcę na odpowiedzialność karną z art. 229: § 1 Kodeksu Karnego który jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 8 lat.
  • Asertywność: Kierowcy powinni być asertywni i nie udzielać inspektorom więcej informacji niż jest to wymagane.

Podstawy Prawne Kontroli ITD na Drodze

Podstawą prawną kontroli ITD na drodze jest m.in.:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 561/2006,

Krajowe przepisy regulujące czas pracy kierowców oraz bezpieczeństwo transportu drogowego.

Konsekwencje Naruszeń i Kary dla Kierowców podczas Kontroli

Konsekwencje naruszeń podczas kontroli ITD mogą być poważne i obejmować kary finansowe, punkty karnego, a nawet zawieszenie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Kierowcy muszą być świadomi ryzyka oraz konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących czasu pracy i bezpieczeństwa drogowego.

Kancelaria Transportowa Transtica – Specjaliści w Szkoleniach dla Kierowców

Kancelaria Transportowa Transtica oferuje kompleksowe szkolenia dla kierowców z zakresu postępowania podczas kontroli ITD na drodze. Nasze szkolenia obejmują symulowane kontrole, dzięki którym kierowcy mogą poznać metody działania inspektorów ITD i być przygotowani na różne sytuacje. Zapewniamy profesjonalne wsparcie oraz praktyczną wiedzę, która pomoże uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz zminimalizować ryzyko kar i sankcji. Skontaktuj się z nami już dziś i zabezpiecz swoją firmę przed nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze!