Holenderskie Przepisy dotyczące Płacy Minimalnej od Marca 2022: Co Nowego dla Przewoźników?

Holandia, dołączając do grona państw walczących z konkurencją poprzez ustanawianie płacy minimalnej, wprowadza od 1 marca 2022 roku nowe przepisy dla pracodawców, szczególnie tych z sektora transportu. Nowe prawo nakłada na nich szereg obowiązków, z którymi warto się zapoznać, aby uniknąć potencjalnych kar i konsekwencji prawnych. W ramach tych zmian, pracodawcy zobowiązani są do wypłacania płacy minimalnej oraz zgłaszania swoich kierowców, a sam proces zgłoszeń odbywa się poprzez platformę internetową www.meldloket.postedworkers.nl/.

Nowe Przepisy a Przewoźnicy: Co Trzeba Wiedzieć?

1. Dotyczy Kierowców w Kabotażu i Transporcie Międzynarodowym:

  • Nowy obowiązek obejmuje nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także samozatrudnionych kierowców.

2. Zwolnienia i Ryzyko Kara:

  • Przepisy nie dotyczą transportu tranzytowego oraz przewozów pasażerskich. Za niezgłoszenie pracownika grożą kary finansowe do 12 tysięcy euro, a w przypadku recydywy – wzrost o połowę.

3. Przedstawiciel na Terenie Holandii:

  • Realizacja transportu na terenie Holandii wymaga posiadania przedstawiciela na miejscu, podobnie jak ma to miejsce na przykład we Francji.

4. Jak to Wygląda w Praktyce?

  • Dane, które należy przygotować do zgłoszenia obejmują informacje o dyrektorze, osobowych pracownikach, czasie pracy na terenie Holandii, charakterze wykonywanej pracy, przedstawicielu na terenie kraju oraz kontrahentach na miejscu.

5. Ułatwienia Dla Branży Transportowej:

  • Firmy transportowe zgłaszają pracowników tylko raz w roku na uproszczonym formularzu. Mogą dokonywać uzupełnień w miarę potrzeb, na przykład po zatrudnieniu nowych kierowców.

6. Bezkonieczność Podawania Wszystkich Pojazdów:

  • W zgłoszeniu transportu nie trzeba podawać numerów rejestracyjnych wszystkich pojazdów, wystarczy jeden reprezentatywny pojazd z floty.

7. Znaczące Ułatwienia w Sferze Administracyjnej:

  • Zgłoszenia są składane tylko raz w roku, a formularz jest uproszczony dla firm transportowych.

8. Kto Ma Dostęp do Danych?

  • Dane są udostępniane Inspektoratowi Pracy, organom podatkowym oraz zakładom ubezpieczeń społecznych, a na wniosek tych organów mogą być kontrolowane przez organy skarbowe, służby imigracyjne czy policję.

Pomoc Transtica w Procesie Zgłaszania

W przypadku problemów z procesem zgłaszania kierowców, zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Jesteśmy gotowi służyć wsparciem, abyście mogli skutecznie spełniać nowe ustawowe wymagania. Działamy z myślą o bezpieczeństwie naszych klientów, dlatego też oferujemy kompleksową pomoc w zakresie nowych przepisów.

Jeżeli macie pytania lub potrzebujecie wsparcia, skontaktujcie się z nami. Transtica – zawsze na rzecz bezpieczeństwa i zgodności z przepisami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *