Świadectwo Kierowcy – Kluczowy Dokument dla Kierowców Spoza UE

Wprowadzenie

W obliczu rosnącego problemu z brakiem kierowców zawodowych w Polsce, firmy transportowe sięgają po rozwiązania spoza Unii Europejskiej, zatrudniając kierowców z krajów takich jak Ukraina czy Białoruś. Jednak przy zatrudnianiu kierowców spoza UE konieczne jest spełnienie kilku formalności, aby uniknąć wysokich kar, jakie mogą być nałożone zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym. Jednym z kluczowych dokumentów, które należy zadbać o uzyskanie, jest świadectwo kierowcy.

Dlaczego Świadectwo Kierowcy Jest Istotne?

Zatrudniając kierowcę spoza Unii Europejskiej, szczególną uwagę należy zwrócić na jego świadectwo kierowcy. Nieposiadanie tego dokumentu przez kierowcę, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego, może grozić karą finansową w wysokości 1000 zł. W przypadku jeszcze poważniejszego naruszenia, takiego jak wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego bez spełnienia odpowiednich warunków, kara może sięgnąć aż 8000 zł.

Wymagane Dokumenty dla Kierowcy Spoza UE

Przedsiębiorcy, którzy planują zatrudnić kierowcę spoza Unii Europejskiej, muszą zadbać o kilka grup dokumentów, aby spełnić wymogi prawa. Dokumenty te można podzielić na cztery główne grupy:

I grupa: Dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce

 • Zezwolenie na pobyt stały
 • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
 • Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
 • Wiza

II grupa: Dokumenty uprawniające do pracy w Polsce

 • Zezwolenie na pracę
 • Oświadczenie pracodawcy zamiast zezwolenia na pracę

III grupa: Dokumenty potwierdzające kwalifikacje kierowcy

 • Świadectwo kwalifikacji zawodowej
 • Świadectwo kierowcy
 • Polskie prawo jazdy

IV grupa: Dokumenty potwierdzające opłacanie składek ZUS

 • Druk A1

Zasady Wydawania Świadectwa Kierowcy

Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym, dla kierowców spoza UE zatrudnionych przez przedsiębiorcę w Polsce, stosuje się przepisy Unii Europejskiej dotyczące świadectwa kierowcy. Wydanie tego dokumentu reguluje art. 32a Ustawy o transporcie drogowym.

Wymagania do uzyskania świadectwa kierowcy obejmują:

 1. Posiadanie licencji wspólnotowej przez przedsiębiorcę.
 2. Legalne zatrudnienie kierowcy w Polsce, niebędącego obywatelem państwa członkowskiego.

Kroki do uzyskania świadectwa kierowcy:

 • Złożenie wniosku przez przedsiębiorcę (posiadacza licencji wspólnotowej).
 • Dołączenie dokumentów, takich jak kopia licencji wspólnotowej, zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy, kserokopie dokumentów tożsamości i prawa jazdy, oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie społeczne kierowcy.
 • Wnioskodawca otrzymuje świadectwo wraz z wypisem na okres do 5 lat.

Dlaczego Kancelaria Transportowa Transtica?

Kancelaria Transportowa Transtica to partner, na którym można polegać w procesie zatrudniania kierowców spoza UE. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, dbając o to, aby spełnili oni wszystkie wymagania prawa, jednocześnie czując się wsparci przez cały proces. Nasz doświadczony zespół prawników jest gotów służyć pomocą, dostosowując się do zmieniających się przepisów. Zaufaj nam, jako doświadczonemu partnerowi w dziedzinie prawa transportowego.

Podsumowanie

W trosce o każdego klienta, Kancelaria Transportowa Transtica nie tylko pomaga w spełnieniu formalności związanych z zatrudnianiem kierowców spoza UE, ale także dostarcza kompleksową wiedzę na temat wymaganych dokumentów, w tym świadectwa kierowcy. Działamy zgodnie z zasadami prawa, zapewniając bezpieczeństwo i pewność każdemu przedsiębiorcy w branży transportowej. Zaufaj nam, abyś mógł skupić się na rozwoju swojego biznesu, mając pewność, że wszelkie aspekty formalne są dopięte na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *