Nowe Zasady Dotyczące Świadectw Pracy od Września 2019: Co Pracownicy Powinni Wiedzieć?

Z dniem 7 września 2019 roku weszły w życie zmiany w zapisach art. 97 Kodeksu Pracy dotyczących wydawania świadectw pracy. Nowe przepisy stawiają na klarowność i szybkość w procesie dostarczania dokumentów pracownikom po zakończeniu stosunku pracy. Zanim przejdziemy do szczegółów, warto podkreślić, że Kancelaria Transportowa Transtica, zawsze dbająca o indywidualne podejście do klienta, świadczy pomoc w zrozumieniu i realizacji nowych regulacji.

Kluczowe Punkty Nowych Zasad:

1. Obowiązek Natychmiennego Wydania Świadectwa Pracy:

  • Zgodnie z nowymi zasadami, pracodawca musi wydać świadectwo pracy w dniu ustania stosunku pracy.

2. 7-Dniowy Termin na Wysłanie Świadectwa:

  • Artykuł 97 par. 1 Kodeksu Pracy został uzupełniony o zapis, który umożliwia pracodawcy przesłanie świadectwa w ciągu 7 dni od zakończenia stosunku pracy, jeśli wydanie dokumentu nie było możliwe z przyczyn obiektywnych w dniu ustania stosunku pracy.

3. Zgłoszenie do Sądu Pracy w Razie Odmowy:

  • Nowe przepisy przewidują możliwość zgłoszenia sprawy do sądu pracy, jeśli pracodawca odmówi wydania świadectwa pracy. Sąd określa treść świadectwa pracy, a wyrok zastępuje brakujący dokument.

4. Prawo do Żądania Świadectwa:

  • Jeżeli pracodawca nie istnieje lub występują inne przeszkody uniemożliwiające złożenie pozwu, pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy, żądając ustalenia prawa do otrzymania świadectwa pracy.

Dlaczego Warto Skorzystać z Pomocy Transtica?

W Kancelarii Transportowej Transtica zdajemy sobie sprawę, jak istotne są świadectwa pracy dla pracowników. Nasze podejście indywidualne sprawia, że traktujemy każdego klienta jak członka rodziny, oferując kompleksową pomoc w zrozumieniu i dostosowaniu się do nowych przepisów. Niezależnie od sytuacji, zawsze służymy profesjonalnym wsparciem.

Jadwiga Beiersdorf
Transtica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *