Feb 24, 2020

Od 1 marca 2020 płaca minimalna obowiązuje w Holandii / Niderlandy


Do grona państw, które starają się zwalczać konkurencję za pomocą płacy minimalnej dołącza od 1 marca Holandia. Pracodawca musi liczyć się z szeregiem nowych obowiązków po wejście nowego prawa w życie. Przede wszystkim będzie to obowiązek wypłaty płacy minimalnej i zgłaszania kierowców. Zgłoszenia możemy dokonać za pośrednictwem platformy internetowej www.meldloket.postedworkers.nl/

 

 

Nowe przepisy obowiązują kierowców realizujących kabotaż lub transport międzynarodowy. Obowiązek ten będzie obejmował nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także samozatrudnionych. Tranzyt oraz przewozy pasażerskie są zwolnione z wchodzących 1 marca 2020 roku przepisów. Co grozi przewoźnikom za niezgłoszenie pracownika? Kary do 12 tysięcy euro. W przypadku recydywy kary będą wzrastać o połowę. Realizowanie transportu na terenie Niderlandów będzie się też wiązało z obowiązkiem posiadania przedstawiciela na terenie tego kraju jak to ma miejsce na przykład na terenie Republiki Francuskiej.

Jak to wygląda w przypadku transportu?

Dane które musimy przygotować do rejestracji.
a) Dane dyrektora
b) Dane osobowe pracowników
c) Czas trwania pracy na terenie Niderlandów
d) Charakter wykonywanej pracy
e) Dane przedstawiciela na terenie Niderlandów (podobnie jak na terenie republiki Francuskiej)
f) Dane kontrahentów na ternie Niderlandów

W przypadku transportu możemy jednak mówić o sporych ułatwieniach ze strony ustawodawcy. W przypadku firm transportowych będziemy składać zgłoszenie tylko raz w roku i na uproszczonym formularzu. Będziemy je uzupełniać w chwili, kiedy wyślemy tam np. nowych kierowców. Nie będziemy także musieli podawać danych kontrahentów na terenie Niderlandów. Wystarczy że podamy tylko jeden pojazd z floty. Nie musimy podawać numerów rejestracyjnych wszystkich pojazdów. Co ciekawe możemy zgłosić wszystkich kierowców za pomocą formularza, nawet kiedy nie będziemy wiedzieli, którzy z nich będą realizować usługi transportowe. Transport jest także zwolniony z przymusu posiadania reprezentanta na terenie Niderlandów. Osobą kontaktową może być sam kierowca pod warunkiem iż posiada adres zamieszkania na terenie Niderlandów. Nie musi znać języka holenderskiego, ale powinien znać język angielski w stopniu komunikatywnym. W zgłoszeniu nie będziemy także podawać stawek wynagrodzenia jak to ma miejsce np. w Autrii.

Kto będzie miał dostęp do danych? Inspektorat pracy, organy podatkowe oraz zakład ubezpieczeń społecznych. Na ich wniosek organy skarbowe, służby imigracyjne czy policja będą sprawdzać czy wypełniamy obowiązek ustawowy. Podstawą prawną jest tutaj Rozporządzenie Ministra Spraw Społecznych i Zatrudnienia z dnia 3 października 2016 r. Beleidsregel boeteoplegging Wet arbeidsvoorwaarden gedetacheerde werknemers in de Europese Unie.

W razie problemów ze zgłaszaniem kierowców możecie państwo skorzystać z naszej pomocy.

Keep in touch with us

Nie wiesz? Zadzwoń 500 561 861

Udzielimy Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.